Finder hold til dig
ADR - Farligt gods
At transportere farligt gods som for eksempel eksplosive stoffer, selvantændeligt materiale og brandfarlige eller ætsende væsker kræver naturligvis, at du som chauffør ved præcis, hvad du har med at gøre.
Som nogle af de førende specialister inden for sikkerhed i transportbranchen er vi hos DEKRA dem, der kan give dig den bedste uddannelse inden for området. Dermed får du opgraderet dine faglige kompetencer og får adgang til en helt ny række af spændende jobmuligheder og opgaver med stort ansvar.
Find al den information om både ADR Grund- og Specialiseringskursus, du har brug for her på siden – men husk også, at du altid har mulighed for at tale med os, hvis du gerne vil vide mere om de forskellige kurser, vi tilbyder.
Ved du allerede, hvilket ADR-kursus, du skal på, kan du læse mere om de enkelte kurser ved at klikke dig ind via oversigten. Her får du overblik over, hvornår det næste ADR-kursus begynder på et af vores uddannelsessteder nær dig – og du har også mulighed for at vælge mellem kurser på hverdage og weekendkurser.
ADR-kurser i at transportere farligt gods
Alle medarbejdere, der er involveret i transport af farligt gods, skal være uddannet til at varetage opgaverne på en forsvarlig og korrekt sikkerhedsmæssig måde. Hos DEKRA kan du tage flere forskellige ADR-kurser, som klæder dig på til at håndtere forskellige typer farligt gods. Læs om de forskellige kurser og find det rigtige ADR-kursus for dig her.
Krav til ADR-bevis
For alle kurserne gælder det, at du skal kunne gennemføre kurset uden tolk.
Du skal som minimum have traktor kørekort for at kunne starte på et ADR kursus.
Pris på et ADR-bevis, hvis du er ledig
Hvis du er ledig, skal du kontakte dit jobcenter eller a-kasse. Det er nemlig dem, der skal bevilge ADR-beviset til dig.
Der kan forekomme en egenbetaling til diverse gebyrer, men det afhænger af den enkeltes aftale med jobcenter/a-kasse.
Kontakt os på telefonnummeret 70 60 65 00, så hjælper vi dig gerne med at kontakte dit jobcenter eller a-kasse.
Information til Jobcentre og A-kasser
Den fulde pris for kurserne er:
-
AMU-mål 46905 - ADR Grundkursus - Vejtransp. af farl. gods i emb. 3.618,28 kr.
-
AMU-mål 47696 ADR, Grund- og Specialiseringskursus - Tank + Kl. 1. 6.290,90 kr.
-
AMU-mål 47694 ADR Grund- og Specialiseringskursus - Kl. 1. 4.286,43 kr.
-
AMU-mål 47701 ADR Grund- og Specialiseringskursus – Tank 5.511,39 kr.
-
AMU-mål 45259 Sikkerhedsuddannelse ved farligt gods kapitel 1.3 online kursus - 975,99 kr.
Hertil kommer nedenstående gebyrer.
Gebyrer
Følgende gebyr skal påregnes:
-
1 x ADR-bevis á 320 kr. til Beredskabsstyrelsen
AMU-mål
-
AMU-mål 46905 - ADR Grundkursus - Vejtransp. af farl. gods i emb., 3 dage
-
AMU-mål 47696 ADR Grund- og Specialiseringskursus - Tank + Kl. 1. 5 dage
-
AMU-mål 47694 ADR Grund- og Specialiseringskursus - Kl. 1. 3,6 dage
-
AMU-mål 47701 ADR Grund- og Specialiseringskursus – Tank, 4,7 dage.
Priser er gældende pr. 1.1.2024. Kurset er underlagt den til enhver tid gældende AMU-lovgivning samt Bekendtgørelse af lov om godtgørelse og tilskud ved deltagelse i erhvervsrettet voksen- og efteruddannelse.
Pris på ADR-bevis, hvis du er i arbejde
Hvis du er i arbejde og ikke har en videregående uddannelse er priserne følgende:
-
46905 - ADR Grundkursus - Vejtransp. af farl. gods i emb.: 3 dage, 624 kr.
-
47696 - ADR Grund- og Specialiseringskursus - Tank + Kl. 1: 5,4 dage, 1.123,20 kr.
-
47694 - ADR Grund- og Specialiseringskursus - Kl. 1: 3,6 dage, 748,80 kr.
-
47701 - ADR Grund- og Specialiseringskursus – Tank: 4,7 dage, 977,60 kr
-
45259 - AMU Sikkerhedsuddannelse ved farligt gods kapitel 1.3 online kursus: 208 kr.
Hvis du er i arbejde og har en videregående uddannelse er priserne følgende:
-
46905 - ADR Grundkursus - Vejtransp. af farl. gods i emb.: 3.618,28 kr.
-
47696 - ADR, Grund- og Specialiseringskursus - Tank + Kl. 1: 6.290,90 kr.
-
47694 - ADR Grund- og Specialiseringskursus - Kl. 1: 4.286,43 kr.
-
47701 - ADR Grund- og Specialiseringskursus – Tank: 5.511,39 kr.
-
45259 - Sikkerhedsuddannelse ved farligt gods kapitel 1.3 online kursus: 975,99 kr.
Har du spørgsmål til priserne? Så sidder vores kundecenter klar til at hjælpe dig på telefonnummer 70 60 65 00.
Gebyrer
Følgende gebyr skal påregnes:
-
1 x ADR bevis á 320 kr. til Beredskabsstyrelsen
Priser er gældende pr. 1.1.2024. Kurset er underlagt den til enhver tid gældende AMU-lovgivning samt Bekendtgørelse af lov om godtgørelse og tilskud ved deltagelse i erhvervsrettet voksen- og efteruddannelse.
Dine fordele med et gyldigt ADR-bevis fra DEKRA
Vores ADR-kurser giver dig flere kompetencer, der gør dig eftertragtet i transportbranchen.
Med et ADR-kursus hos DEKRA kan du forvente:
-
Kompetencer indenfor transport af farligt gods, der gør dig eftertragtet i branchen.
-
Kurser, der klares på få dage.
-
Et kursus, der passer dine behov.
Mulighed for kurser dag og weekend – i hele landet.
Vi udbyder følgende ADR-kurser
ADR Grundkursus - Vejtransport af farligt gods i emballager
Kurset giver dig tilladelse til at transportere farligt gods i emballager med undtagelse af gods tilhørende klasse 1 og klasse 7.
Kurset tager 3 dage.
ADR Grund- og Specialiseringskursus – Tank
Kurset giver dig tilladelse til at køre med gods i tanke eller tankcontainere.
Kurset tager 4,7 dage.
ADR Grund- og Specialiseringskursus – Klasse 1
Kurset giver dig tilladelse til at køre med sprængfarlige stoffer, herunder fyrværkeri.
Kurset tager 3,6 dage.
ADR Grund- og Specialiseringskursus – Tank + Klasse 1
Kurset giver dig tilladelse til at køre med sprængfarlige stoffer og gods i tanke eller tankcontainere.
Kurset tager 5,4 dage.
Sikkerhedsuddannelse ved farligt gods kapitel 1.3 - Online kursus
Kurset henvender sig til chauffører eller andre medarbejdere, der skal arbejde med farligt gods under frimængden, emballeret i begrænsede mængder (LQ) eller undtagne mængder (EQ).
Kurset tager mellem 4 og 7,4 timer alt efter kursistens forkundskaber samt indlæringsevne.
Vi tilbyder også dette kursus til firmaer.
Befähigungsschein
Kurset giver dig tilladelse til at køre med fyrværkeri og eksplosiver i Tyskland.
Kurset tager 1 dag.
Kontakt os for at høre mere om vores kurser i at transportere forskellige typer farligt gods
Hos DEKRA deler vi som non-profit-organisation gerne ud af vores specialiserede viden. Så har du lyst til at vide mere om at transportere gods, har du mulighed for at tale direkte med vores ansvarlige medarbejder på området, Bent Jensen.
Du er meget velkommen til at kontakte Bent på telefonnummeret 31 63 28 96 eller ved at sende en e-mail på adressen bent.jensen@dekra.dk. Her kan du få svar på alle dine spørgsmål om at tage ADR-bevis hos DEKRA og finde det kursus, som giver bedst mening for dig.
Hvad siger kursisterne?

Susan Nielsen Hansen
Kan helt klart anbefale DEKRA Vejen. Har taget til forvogn og ADR. Må sige at jeg kunne nok ikke komme igennem det uden hjælp fra de mange kompetente undervisere. Altid lige tid til at lytte eller hjælpe hvis der er noget man ikke helt forstår. Så 5 store stjerner herfra.

Lars Smith
Kan anbefale DEKRA hvis du går med tanker om en transportuddannelse.

David Svensson
Fantastisk skole med nogle af de dygtigste lærere. Kan varmt anbefales.

Vi hjælper mennesker sikkert på vej gennem uddannelse og jobrettede indsatser.
Over 600 medarbejdere i hele landet
Klar til at hjælpe dig opnå dine mål.
Kvalitet og sikkerhed siden 1925
Næsten 100 års erfaring med sikkerhed og transport.
Vi er en non-profit organisation
Al omsætning går til investering i virksomheden.