Inspicering af elevatorskakte med et kritisk blik

Vi kender alle scenen fra actionfilmene: På jagt efter de onde fyre kigger helten ned i elevatorskaktens gabende dyb. For biografpublikummet er det et nervepirrende øjeblik; for Mojtaba er det rutine. Ikke at jagte skurke, men at kigge ind i elevatorskakte og på alt, der har med transportbåndsteknologi at gøre. Han er ekspert i løfte- og transportbåndsteknologi (elevatorer og rulletrapper) på DEKRAs hovedkontor i Stuttgart. Som en del af et team på fem personer har han et skarpt øje og knowhow til elevatorer i og omkring Stuttgart.


Højhastighedsløbere: Højdeeventyr i Teheran

Den 35-årige havde sin hidtil mest spektakulære udsigt i en elevatorskakt i Teheran. Bygningen, han arbejdede i, var 33 etager høj. I denne højde bruges såkaldte højhastighedselevatorer. De kører med omkring fire meter i sekundet. "I Stuttgart er der næsten ingen bygninger, hvor der bruges højhastighedselevatorer," siger Mojtaba. "Her går de normalt op og ned med omkring en meter i sekundet." I den iranske hovedstad var han ansat på Engineering Support Center (ESC) i en filial af et velkendt elevatorfirma.

Ekspertise og erfaring til at starte en karriere i Stuttgart

Mojtaba vidste tidligt, at han ville udvikle sine professionelle færdigheder og få international erfaring. Så den uddannede maskiningeniør satte kursen mod Tyskland. Han forlod sit hjemland i 2020 og satte kursen mod Stuttgart med et visum for faglærte arbejdere, der søgte arbejde. Takket være sin anerkendte maskiningeniøruddannelse og seks års erhvervserfaring tog det ikke lang tid for ham at finde et job i en lille elevatorvirksomhed.

I 2022 kom han til DEKRA som ekspert: "Det var en helt ny verden for mig – med et stort ansvar, men også en masse mening. Jeg kan lide at arbejde struktureret og med en høj grad af præcision – det passer bare til DEKRA." Sammen med sit team er han ansvarlig for regelmæssige inspektioner og tekniske tilstandsvurderinger af elevatorer.

Mellem sprog, natur og venskab

Han har også et skarpt øje for det tyske sprog. Han lærte tysk, mens han stadig var i Iran – en forudsætning for et visum til faglært arbejder. Da han var her, arbejdede han hårdt på at forbedre sine færdigheder på intensive kurser. I dag kan han nemt snakke om hvad som helst, hvad enten det er med venner eller i DEKRA-teamet. Fotografi- og musikelskeren nyder at bruge sin fritid med venner og vandreture – helst i bjergene eller i skoven.

100 år med DEKRA – Sammen mod en sikker fremtid

Mojtaba: "100 år – det er et imponerende tal. DEKRA har opnået meget og er en pålidelig partner, når det kommer til sikkerhed. Jeg har kun været her i kort tid, men jeg er glad for at være en del af denne historie. Jeg vil vise, hvad vi virkelig laver hos DEKRA, og hvor varieret vores arbejde er."

Hvad kan vi hjælpe dig med?